Szuperszámítógépek Debrecenben

A Debreceni Egyetem (DE) időben felismerte, hogy elsősorban kísérletes tudományterületeken jelentős szerepet játszanak a szoftver alapú szimulációs és modellezési módszerek, melyek egyben a kísérleti költségek csökkentéséhez is hozzájárulnak. Az élet legkülönbözőbb folyamatainak időben és térben történő részletes elemzése hatalmas adathalmazok bonyolult szempontok szerinti feldolgozását teszi szükségessé. Ehhez olyan nagyteljesítményű számítógépek szükségesek, amelyek az asztali gépeknél legalább ezerszer gyorsabbak. Ezt szem előtt tartva, a DE Tudományegyetemi Karok (DE TEK) és a NIIFI 2008-ban megállapodást írt alá, aminek értelmében az országos szuperszámítógép rendszer (HPC – High Performance Computing) egyik csomópontja az intézmény Kassai úti campusán kialakított erőforrás terembe kerül elhelyezésre. Közel két évvel ezelőtt, a projekt indításakor készült helyi felmérések alapján a HPC szolgáltatások igényét több mint 100 egyetemi kutató 30 darab nagyszámítási igényű projektjavaslatban fogalmazta meg. Mára ez a szám lényegesen bővült, és a rendszer éles használata során további igényeket is ki tudunk elégíteni. Mindezt az teszi lehetővé, hogy az eredetileg tervezetthez képest többletköltség nélkül ötszörös számolási és tárolási teljesítményű gépet sikerül beszerezni a DE-re. A 2011. március végén üzembe helyezett szuperszámítógép a többi magyar HPC géppel együtt nemcsak az egyetem, de a teljes magyar felsőoktatás, illetve akadémiai kutatás számára is képes biztosítani a korszerű szuperszámítástechnikai szolgáltatást.”

A 2011-ben telepített 4 gép közül a legnagyobb teljesítményű – egyben tehát az ország legerősebb számítógépe – a Debreceni Egyetemre került szuperszámítógép (Gyires) Silicon Graphics International (SGI, a szuperszámítógépek piacának egyik vezető gyártója) gyártott, és a Silicon Computers Kft szállított. A Pécsi Egyetemre kerülő gép szintén SGI, de eltérő architektúrájú, míg a Szegedi Egyetemre és az NIIF budapesti központjába került gépeket a HP gyártotta. A 2011-es átadással kapcsolatos részletek elérhetők itt.

2015-ben további két gép telepítése történt meg a Debreceni Egyetemen: ezek a Leo, illetve Apollo rendszerek. Így az intézmény a magyar felsőoktatási és akadémiai HPC kapacitás mintegy 80 %-nak ad helyet a Kassai Úti campus területén. A 2011-es átadással kapcsolatos részletek elérhetők itt.

Legutóbbi frissítés: 2023. 04. 12. 12:22