Bemutatkoztak a fiatal kutatók
A Tudományos Diákköri Konferencián (TDK) kiemelkedően teljesítő hallgatók tanulmányaiból összeállított kötetet mutattak be pénteken online a Debreceni Egyetem Egészségügyi Karán. A kiadványban szereplő tudományos munkák elsődleges célja a prevenció.
OTDK: TTK-s sikerek
Öt szekcióban szálltak versenybe a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar hallgatói az idei, 35. Országos Tudományos Diákköri Konferencián. A TTK-s ifjú kutatók 10 helyezést és 7 különdíjat nyertek el.
Bepillantás az egyetemi űrprogramba
A Debreceni Egyetemre látogatott Farkas Bertalan. Az első magyar űrhajós 41 évvel ezelőtt, 1980. május 26-án indult Bajkonurból a Szojuz- 36 fedélzetén. A Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar vendégeként ismerkedett az egyetemen folyó űrkutatási programmal.
Mechanikai erők és növényi fejlődés
A növényeknek a környezeti hatásokra, elsősorban a mechanikai ingerekre adott válaszreakcióit vizsgálták a Debreceni Egyetem növénygenomikai és növénybiotechnológiai kutatócsoportjának munkatársai. Az eredményeket a Plant Signaling & Behaviorban publikálták.
Jól oldották meg a feladatot
Harmadik helyen végzett a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karának csapata az online rendezett I. Ács Antal Esettanulmány Megoldó Versenyen, amelyet a DE GTK Vezetés- és Szervezéstudományi Intézete szervezett.
Mi minden lehet idegtudomány?
Egyebek mellett a depresszióról, a robotpszichológusokról és a macskák látásáról is szó esett azon az idegtudományi összefüggéseket vizsgáló konferencián, amelyet a Debreceni Egyetem kezdeményezett, a NeurotechEU keretében.
DE-siker a NAK TechLabon
Első helyen végzett hallgatói ötlet kategóriában a Debreceni Egyetem kéttagú csapata a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara NAK TechLab innovációs verseny országos döntőjében. A fiatalok azt remélik, hogy ötletükből a közeljövőben működő, sokak által használt eszköz lesz.
Egyedülálló népegészségügyi kutatás
A korai halálozásért leggyakrabban felelős megbetegedések hátterében álló genetikai és környezeti kockázati tényezőket azonosították a most záruló ötéves projekt keretében a Debreceni Egyetem népegészségügyi szakemberei. A program kiemelten foglalkozott a roma lakosság helyzetével.
Átvették a díjakat a jövő atomfizikusai
A Debreceni Egyetem csapatai végeztek az első hat helyen a Rosatom Central Europe, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. és a Paks II. Zrt közös orosz-magyar atomenergetikai online feladatmegoldó versenyén. A Hackatom díjátadó ünnepségét pénteken tartották a Debreceni Egyetem Aulájában.
Űrtudományi képzés a jövő katonáinak
Tíz katona teljesítette a Magyar Honvédség, a Debreceni Egyetem, valamint felsőoktatási és vállalati partnereinek együttműködésével, első alkalommal megszervezett „Bevezetés az űreszközök üzemeltetésébe” című tanfolyamot. Az ünnepélyes oklevélátadót csütörtökön tartották az Aulában.